راه‌اندازی کسب و کار
صنعت و تولید
تجارت بین‌الملل
بهداشت و سلامت
صنعت گردشگری
فرهنگی و هنری

پنجره واحد مناطق آزاد

انزلی

شهر بندری انزلی واقع در حاشیه دریای خزر، مهم‌ترین دروازه ارتباطی ایران با همسایگان شمالی و به خصوص روسیه است. موقعیت جغرافیایی این منطقه، باعث شده بندر انزلی به عنوان لنگرگاه شمالی کریدور شمال – جنوب، نقش قابل توجهی در انتقال و ترانزیت کالا میان کشورهای آسیای شرقی و اروپا داشته باشد.

از سوی دیگر، نزدیک بودن بندر انزلی به شهر رشت، به عنوان مرکز استان گیلان، در کنار اقلیم متعادل، آب و هوای چهار فصل و زیبایی‌های طبیعی و جغرافیایی این منطقه، باعث شده منطقه انزلی در میان مقاصد گردشگری مهم ایران نیز قرار گیرد. در راستای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها، منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی در سال ۱۳۸۴ با مساحت اولیه‌ای معادل تقریباً ۳۲۰۰ هکتار راه اندازی شد. محدوده این منطقه در سال ۱۳۹۳ اصلاح و وسعت آن به حدود ۸۶۰۹ هکتار افزایش یافت. تمرکز اصلی این منطقه بر توسعه صنعت حمل و نقل، تجارت و خدمات تجاری، گسترش صنعت گردشگری و همچنین صنایع فرآوری و کشاورزی و صنایع پاک است.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی شامل دو محدوده جغرافیایی مجزاست. بخش شرقی که در مجاورت تالاب انزلی واقع شده، بیشتر شامل تأسیسات بندری و گمرکی، شهرک صنعتی و اراضی منابع طبیعی می‌شود و بخش غربی آن شامل زمین‌های زراعی (بیشتر صیفی‌کاری و باغات) و اماکن و تأسیسات توریستی و تفریحی است.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی شامل ۲.۶۸ هکتار محدوده بندری مجهز به ۱۰ اسکله مکانیزه با ظرفیت مجموع ۵۰ هزار تن است. همچنین به زودی و با تأسیس بندر کاسپین به عنوان یک بندر نسل سوم، با ۲۲ پست اسکله و ظرفیتی بالغ بر ۱۱ میلیون تن، این منطقه قابلیت تبدیل شدن به قطب لجستیک در منطقه را، شامل بخش‌های انبارداری و توزیع کالا و همچنین توسعه و گسترش صنایع دریایی، دارد.

پیام مدیرعامل

منطقه آزاد انزلی، منطقه باران‌های طلایی، بندر رؤیاهای مه آلود، سرزمین کشاورزی و شیلات، قطب گردشگری کشور و خانه دیرینه مردمان سخت‌کوشی است که صیادی، کشت برنج و تجارت را در کنار سیاحت تجربه کرده‌اند. این منطقه، به عنوان قطب اقتصادی شمال کشور و نقطه ثقل شمالی ایران در کریدورهای بین المللی، یکی از مناطق فوق استراتژیک کشورمان است که از ویژگی‌های ژئواکونومیک قابل توجهی نیز برخوردار است.

تأکید دولت بر نقش‌ منطقه آزاد انزلی در توسعه ارتباطات کشورمان با اتحادیه اقتصادی اوراسیا، که نخستین تجربه عملیاتی کشور در بهره‌گیری از ظرفیتهای مناطق آزاد در تعاملات بینالمللی است، به همراه همگرایی ایجاد شده در سطح استان گیلان به منظور بهره‌برداری حداکثری از مزیتهای تنها منطقه آزاد شمال کشور، در کنار زیر ساخت‌ها و بسترهای مناسب جهت هر نوع سرمایه‌گذاری تولیدی، بازرگانی، گردشگری و ترانزیتی، فرصت مغتنمی را برای سرمایه‌گذاران جهت دستیابی به اهداف و رؤیاهای خود در اقتصاد بینالملل در این منطقه پدید آورده است.

محمد ولی روزبهان

مزایای اختصاصی انزلی

22,701

اشتغال

53

سرمایه‌گذاری خارجی(میلیون دلار)

296

حجم صادرات(میلیون دلار)

مزایای اختصاصی منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی

 • قرارگیری در موقعیت لنگرگاه شمالی کشور در کریدور بین‌المللی شمال – جنوب (نستراک) که از طریق ایران و روسیه کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای شرقی را به اروپا متصل می‌کند
 • هم‌جواری با بنادر آستراخان و لاگان روسیه، کراسنودسک ترکمنستان، اکتائو قزاقستان و باکو آذربایجان
 • نزدیکی به فرودگاه بین‌المللی رشت
 • دسترسی آسان به بازار مصرفی سرزمین اصلی
 • نزدیکی به بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز دریای خزر
 • دسترسی آسان به بازار مصرفی اتحادیه کشورهای مستقل مشترک‌المنافع
 • برخورداری از زیرساخت حمل و نقل دریایی، هوایی، جاده‌ای و ریلی
 • دسترسی آسان به بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای شرقی از یک‌ سو و کشورهای منطقه CIS و اروپایی از سوی دیگر
 • سرعت قابل توجه در صدور مجوزها و ثبت شرکت
 • واگذاری غرفه در فضای نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا در منطقه به فعالان اقتصادی این منطقه برای مدت ۲ سال، بدون اجاره و تنها با دریافت حق شارژ
 • تقبل هزینه‌های تبلیغاتی برای تولیدکنندگانی که محصولات خود را در غرفه های فاز تجارت منطقه عرضه می نمایند، توسط سازمان منطقه

 

محورهای اصلی کسب و کار در منطقه

صنعت حمل و نقل

تجارت و خدمات تجاری

صنعت گردشگری

صنایع فرآوری و کشاورزی

گالری

راه‌های ارتباطی

ارتباط با مدیر سرمایه‌گذاری منطقه

۰۱۳-34437671
نسخه بتا